78. rocznica zagłady Żydów olkuskich

Czerwiec 1942 – Olkuskie rodziny żydowskie prowadzone na dworzec kolejowy, skąd wywieziono je na śmierć w Auschwitz-Birkenau.

Jak co roku, w czerwcu nasza pamięć powraca do tragicznych wydarzeń z roku 1942, gdy Niemcy wywieźli większość olkuskich Żydów i ich zamordowali w komorach gazowych w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. W czasie Drugiej Wojny Światowej hitlerowcy zamordowali lub zamęczyli w obozach przymusowej pracy ponad trzy tysiące mieszkańców Olkusza pochodzenia żydowskiego. 

Jak co roku część z nas spotka się 13 czerwca wieczorem o 18:00 pod budynkiem Starostwa, przy ulicy Mickiewicza 2, aby przejść ostatnią drogą, którą prowadzono olkuskich Żydów na stację kolejową, skąd wywieziono ich na śmierć w Auschwitz-Birkenau. 

Wcześniej, rano 13 czerwca, o godzinie 11:00, planujemy złożenie kwiatów w obozie Auschwitz-Birkenau na miejscu kaźni, gdzie prochy naszych współmieszkańców spoczywają do dzisiaj.

Z powodu obecnej epidemii Urząd Miasta i Gminy Olkusz nie organizuje w tym roku masowych wydarzeń upamiętniających tą rocznicę, ale podkreśla nasza pamięć o zagładzie żydowskich obywateli Olkusza: Nota rocznicowa na stronie UMiG Olkusz.

W czerwcu na Rynku jest prezentowana ciekawa (przygotowana przez UMiG 3 lata temu) wystawa „Olkuscy Żydzi”.

Filmowe wspomnienie z marszy pamięci 13 czerwca w poprzednich latach.