77. rocznica zagłady olkuskich Żydów

Pamiętamy o zagładzie

Dokładnie 77 lat temu bestialsko zamordowano niemal połowę mieszkańców Olkusza. Aby oddać im hołd, 13 czerwca odbędzie się Marsz Pamięci ostatnią drogą olkuskich Żydów po rodzinnym mieście. Historię i kulturę przybliżą wydarzenia towarzyszące – koncert muzyki klezmerskiej, sesja popularnonaukowa, wystawa plenerowa, spacer historyczny i warsztaty dla młodzieży.

– Obchodzimy niezwykle dramatyczne wydarzenie w historii naszego miasta, jakim była likwidacja olkuskiego getta. Z tej okazji przygotowaliśmy szereg wydarzeń, dzięki którym nie tylko okażemy naszą pamięć w rocznicę zagłady olkuskich Żydów, ale również postaramy się przybliżyć zainteresowanym ich bogatą historię, kulturę i tradycję – zapowiada Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Główna część uroczystości odbędzie się w czwartek 13 czerwca, gdyż właśnie tego dnia, przed 77 laty, z Olkusza wyruszył największy transport Żydów do obozu Auschwitz – Birkenau. O godzinie 19:00, po złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą zagładę olkuskich Żydów na budynku Starostwa Powiatowego w Olkuszu, rozpocznie się Marsz Pamięci. Jego uczestnicy przejdą ulicami miasta ostatnią drogą olkuskich Żydów spod budynku Starostwa, w którym zgromadzono ludność żydowską przed przejściem na dworzec kolejowy. Uczestnicy marszu przejdą ulicami: Mickiewicza, Szpitalną, Kościuszki, Francesco Nullo, Mieczysława Karwińskiego, Króla Kazimierza Wielkiego do stacji PKP. Warto dodać, że Marsz Pamięci organizowany jest od 2006 roku przez Ireneusza Cieślika.

Poza główną częścią obchodów organizatorzy przygotowali też cały szereg wydarzeń towarzyszących. W niedzielę 9 czerwca o godzinie 19:00 na olkuskim rynku rozpocznie się występ Justyny Haberki, a następnie koncert muzyki klezmerskiej, w którym wystąpi zespół KLEZMORIM TRIO. W trakcie zostanie otwarta wystawa plenerowa „Olkuscy Żydzi” opracowana przez olkuski magistrat. W przypadku niepogody, koncert organizowany przez olkuski Miejski Ośrodek Kultury rozpocznie się o godz. 19:30 w MOK Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32 (wstęp wolny).

W piątek 7 czerwca zapraszamy na spacer historyczny „Śladami olkuskich Żydów”. Uczestnicy spaceru spotykają się o godzinie 17:00 pod Punktem Informacji Turystycznej MSiT (ul. Floriańska 8). Z kolei we wtorek i środę (11 i 12 czerwca) w Centrum Kultury MOK przy ul. Szpitalnej 32 odbędą się warsztaty dla uczniów olkuskich szkół zatytułowane „Żyli wśród nas”. Warsztaty poświęcone historii, tradycjom i kulturze olkuskich Żydów zakończy spacer śladem olkuskich Żydów oraz zwiedzanie wystawy plenerowej na rynku. W czwartek 13 czerwca zapraszamy o godz. 16:00 do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu (ul. Fr. Nullo 29b) na sesję popularnonaukową z okazji wydania 20. numeru czasopisma „Ilcusiana” oraz spotkanie z wydawcą książki „Przez ruiny i zgliszcza” Mordechaja Canina.

Warto dodać, że z okazji uroczystości olkuski magistrat przygotował bezpłatną ulotkę o historii olkuskiej diaspory żydowskiej. Organizatorem 77. rocznicy zagłady olkuskich Żydów jest Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, a współorganizatorami: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Społeczny Komitet Organizacyjny, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu oraz Samorządowy Zespół Edukacji w Olkuszu. Patronat medialny nad uroczystościami objął Przegląd Olkuski, Kurier Olkuski i portal Olkuscy Żydzi – Ludzie, imiona i pamięć (olkuscyzydzi.pl).

Zdjęcia z obchodów

Reportaże